Skip to navigation Skip to content Skip to footer

 

NHSBCA Coaches of the Year

1992

Region 1        Don Cecere Eastchester (NY)

Region 2        Andy Greener Ewing (NJ)

Region 3        Rich Hofman Westminster Christ (FL)

Region 4        Larry Tuttle Blissfield (MI)

Region 5        Dennis Denning Cretin-Derham Hall (MN)

Region 6        Bryan Harwell Ada (OK)

Region 7        Donnie Payne San Manuel (AZ)

Region 8        Dan Petera Millikan (CA)

1993

Region 1        Dennis Robinson Lakeland (NY)

Region 2        Bernie Walter Arundel (MD)

Region 3        Terry Holder Evans (GA)

Region 4         Lou Brunswick Coldwater (OH)

Region 5        Lee Toole Thomas Jefferson (IA)

Region 6        Harry Breland Oak Grove (MS)

Region 7        Ted Blake Greenway (AZ)

Region 8        Mike Curran Esperanza (CA)

1994

Region 1        John Sottile North Rockland (NY)

Region 2        George Brumfield Wayne (WV)

Region 3        Clyde Metcalf Sarasota (FL)

Region 4        Rich Arbinger Start (OH)

Region 5        Bill Olson Northwest (NE)

Region 6        Rocky Manuel Bellaire (TX)

Region 7        Roger Fairless Green Valley (NV)

Region 8        Ron LaFuffa Fountain Valley (CA)

1995

Region 1        Tom Tierney Tottenville (NY)

Region 2        Stan Brzezicki Catherdral Prep (PA)

Region 3        Phil Clark Germantown (TN)

Region 4        Terry Gobert Jasper (IN)

Region 5        Jim Thomas Papillion-LaVista (LA)

Region 6        Curt Shockey Ralston (NE)

Region 7         Marc Johnson Cherry Creek (CO)

Region 8          Dennis Pugh Mission Bay (CA) 1996

Region 1        Tom Sorrentine St. Raphael (RI)

Region 2        John Ingram Frank W. Cox (VA)

Region 3        Rich HofmanWestminster Christ (FL)

Region 4        Terry Gobert Jasper (IN)

Region 5        Jim Thomas Papillion-LaVista (LA)

Region 6        Curt Shockey Ralston (NE)

Region 7         Marc Johnson Cherry Creek (CO)

Region 8          Dennis Pugh Mission Bay (CA) 1997

Region 1        Richard Santigate Xaverian (NY)

Region 2        Bob Chambersburg (PA)

Region 3        John Crumbley Tampa Jesuit (FL)

Region 4        Paul Groot Schamumburg (IL)

Region 5        Jim Thomas Papillion-LaVista (NE)

Region 6        Frank Cazeaux Archbishop Rummel (LA)

Region 7        Roger Fairless Green Valley (NM)

Region 8          James Patrick Clovis (CA) 1998

Region 1        Keith Sachs Wantagh (NY)

Region 2        Terry Terrill Riverdale Baptist (MD)

Region 3        Sammy Dunn Vestavia Hills (AL)

Region 4        Mac Whitaker Harraison County (KY)

Region 5        Jim O’Neill Cretain-Derham Hall (MN)

Region 6        Larry Turner Owasso (OK)

Region 7         Marc Johnson Cherry Creek (CO)

Region 8          Ross Peterson Beaverton (OR) 1999

Region 1         John Fontana Southington (CT)

Region 2        Stan Brzezicki Cathedral Prep (PA)

Region 3        Mickey McMurtry Lassiter (GA)

Region 4         John Salter Redford Catholic Central(MO)

Region 5        Brad Mayfield Blue Springs (MO)

Region 6        Rocky Manuel Bellaire (TX)

Region 7        Jim Johns El Dorado (NM)

Region 8        Steve Gullotti El Dorado (NM)

2000

Region 1         Ed Holloway Bishop Hendricken (RI)

Region 2         Dennis Barth Gloucester Catholic (NJ)

Region 3         Danny Redshaw Lowndes (GA)

Region 4        Scott Upp LaPorte (IN)

Region 5        Greg Vitello DeSmet (MO)

Region 6        Glenn Vitello Desmat (MO)

Region 7        Russell Bethel Wilcox (AZ)

Region 8          Sam Blalock Rancho Bernardo (CA) 2001

Region 1        Tom Terney Jr Tottenville (NY)

Region 2        Roger Getz Logan (WV)

Region 3        Scott Miller Seminole (FL)

Region 4        Tim Saunders Dublin Coffman (OH)

Region 5        Bill Shaw Derby (KS)

Region 6        Brian Capps Byng (OK)

Region 7        Jim Crawford St. David (AZ)

Region 8        Kenny Kendrena Bishop Amat (CA)

2002

Region 1        Bill White St. John’s (MA)

Region 2        Mark Gjormand James Madison (VA)

Region 3        Fred Burnside Miami Southridge (FL)

Region 4        Bill Krumpelbeck Covington Catholic

Region 5        Steve Hanson Marshalltown (IA)

Region 6        Rick Carpenter Elkins (TX)

Region 7        Don Lorett Framington (NM)

Region 8        Barry Traynor North Thurston (WA)

2003

Region 1        Stephen Freker Malden Catholic (MA)

Region 2        Ed Papas West Chester East (PA)

Region 3        Tommy Pharr Farragut (TN)

Region 4        Mickey Marshall Paul Dunbar (KY)

Region 5        Bob Greco Westside (NE)

Region 6        Harry Breland Oak Grove (MS)

Region 7          Stan McKeever La Cueva (NM) Region 8           Tom Meusborn Chatsworth (CA)

Dave Demarest LaQuinta (CA)

2004

Region 1        Mike D’Andrea Deering (ME)

Region 2        Matt Smith St. Mark’s (DE)

Region 3        Chris Bates Riverside (SC)

Region 4        Chris Kaczmar Walsh Jersuit (OH)

Region 5        Mike Essick Ozark (MO)

Region 6        Larry Turner Owasso (OK)

Region 7        Stan McKeever LaCueva (NM)

Region 8        Tom Meusborn Chatsworth (CA)

2005

Region 1         Edward Harvey Fitch (CT)

Region 2          Lou Eckerl Calvert Hall College (MD) Region 3   Tony Rasmus Russell County (AL)

Region 4        Scott Salow Homer (MI)

Region 5        Dave Cork Millard North (NE)

Region 6        Jeff McClaskey NW Rankin (MS)

Region 7        Eric Kibler Horizon (AZ)

Region 8        John Thunell Grant Union (OR)

2006

Region 1        Roger Day Danvers HS (MA)

Region 2        Bill Sassaman Manheim Township (PA)

Region 3        Ray Evans Flanagan HS (FL)

Region 4        Chris Kaczmar Walsh Jesuit HS (OH)

Region 5        Mike Hill Lawrence Free State HS (KS)

Region 6        Ron Eastman The Woodlands HS (TX)

Region 7         Don Lorett Farmington HS (NM)

Region 8        Mike Clopton Wilson HS (OR)

2007

Region 1        Dave Jordan Poland Region al HS (ME)

Region 2        Del Hauck Minersville HS (PA)

Region 3         Dave Wheeler Bishop Moore Catholic (FL)

Region 4        Kelby Weybright Norwell HS (IN)

Region 5        Brad Mayfield Blue Springs HS (MO)

Region 6        Harry Breland Oak Grove HS (MS)

Region 7         Jon Hoover Cottonwood HS (UT)

Region 8        Gary Hatch Sehome HS (WA)

2008

Region 1        Steve Mandl Geo Washington HS (NY)

Region 2        Billy Emerson Paul VI HS (VA)

Region 3        Todd Fitz-Gerald American Heritage (FL)

Region 4        Bill Miller Pleasure Ridge Park HS (KY)

Region 5        Alan Cunningham Silver Lake HS (KS)

Region 6        Kirk Bock Harrison HS (AR)

Region 7        Chris Sheff Bishop Gorman HS (NV)

Region 8        Rob Phillips Grossmont HS (CA)

2009

Region 1         Ed Holloway Bishop Hendricken HS (RI)

Region 2        John Lowery Sr Jefferson HS (WV)

Region 3        Rick Turner Baokes HS (FL)

Region 4        Brian Kelly DeLaSalle HS (MI)

Region 5        Brad Stoll Lawrence HS (KS)

Region 6        Jim Long Brenham HS (TX)

Region 7        Chris Sheff Bishop Gorman HS (NV)

Region 8        Jeff Stout Yucaipa HS (CA)

2010

Region 1        Sam Coppola Amity Region al HS (CT)

Region 2          John James West Springfield HS (WV) Region 3            Ray Evans Flanagan HS (FL)

Region 4        Tim Bordenet Central Catholic HS (IN)

Region 5        Mike Holloran Eden Prairie HS (MN)

Region 6        Larry Watkins Petal HS (MS)

Region 7         Scott Bullock Rocky Mountain HS (CO)

Region 8        Bill Hutton Archbishop Mitty HS (CA)

2011

Region 1        Kirk Fredericks Lincoln-Salbury HS (MA)

Region 2        Brian Femi St. Michaels HS (MD)

Region 3        Rich Bielski Archbishop McCarthy HS (FL)

Region 4        Doug Miller Canton Central HS (OH)

Region 5        Tony Perkins Francis Howell HS (MO)

Region 6        Shannon Dobson Broken Aarow HS (OK)

Region 7         Joe Sato Bingham HS (UT)

Region 8        Tom McDonald Buchanan HS (CA)

2012

Region 1        Frank Carey North Reading HS (MA)

Region 2        Jody Rutherford Lake Braddock HS (VA)

Region 3        Richie Warren Tampa Jesuit HS (FL)

Region 4        Tom Neibert Columbus HS (OH)

Region 5        Rich VanGilst Westminster Academy (MO)

Region 6        Chris McCardle Oak Grove HS (MS)

Region 7        Mike McGaha Peidra Vista HS (NM)

Region 8        Mike Caira Pacifica HS (CA)

2013

Region 1         Keith Vellone Narragansett HS (RI)

Region 2        Tom Beddow St. Elizabeth’s HS (DE)

Region 3        Craig Faulkner Venice HS (FL)

Region 4        Bill Miller Pleasure Ridge HS (KY)

Region 5        Tony Perkins Francis Howell HS (MO)

Region 6          Ron Eastman The Woodlands HS (TX) Region 7            Joe Sato Bingham HS (UT)

Region 8        Matt LaCour Harvard-Westlake HS (CA)

2014

Region 1        Thomas Suchanek Greenfield HS (MA)

Region 2        Ken King Chesapeake HS (MD)

Region 3         Fred Burnside South Dade Senior HS (FL)

Region 4         Brian Thacker Bloom-Carroll HS (OH)

Region 5        Rich Van Gilst Westminster Academy (MO)

Region 6         Glenn Cecchini Barbe HS (LA)

Region 7        Jim Johns El Dorado (NM)

Region 8        Mark Wiese Puyallup HS (WA)

2015

Region 1        Steve Mandl George Washington HS (NY)

Region 2        John Lowery Sr Jefferson HS (WV)

Region 3         Chan Brown Parkview HS (GA)

Region 4        Tom Held Defiance HS (OH)

Region 5        Lorne Parks St. Thomas Aquinas HS (KS)

Region 6        Chris Baughman Oxford HS (MS)

Region 7        Gino DiMaria Bishop Gorman HS (NV)

Region 8        Andy Tarpley College Park HS (CA)

2016

Region 1        Justin Richards Oxford HS (MA)

Region 2        Brian Giallella Steinart HS (NJ)

Region 3        Todd Fitz-Gerald Stoneman Douglas HS  (FL)

Region 4        Andy Porta St. Xavier HS (KY)

Region 5         Fred Smith Booneville HS (MO)

Region 6        Jason Thompson Alamo Heights HS (TX)

Region 7        Matt Denny Greenway HS (AZ)

Region 8          Tom Donald Buchanan HS (CA) 2017

2017

Region 1        John O'Brien Lynnfield HS (MA)

Region 2        Ryan Terrill Riverdale Baptist HS (MD)

Region 3        Greg Olsen Clearwarer Calvary Dhristian School (FL)

Region 4         Bill Gamble Massillon Jackson HS (OH)

Region 5        Tony Market Lakeville HS (MN)

Region 6        Todd Boyer Shawnee HS (OK)

Region 7         Gerard Pineda La Cueva HS (NM)

Region 8        David Gallegos Eastlake HS (CA)

2018

Region 1          Kevin Graber Philllips Academy Andover (MA)

Region 2         Tony Szymendera St. Christopher’s Richmond VA

Region 3         Chan Brown Parkview Lilburn GA

Region 4         Chris Veidt Whiteoak Mowreystown OH

Region 5         Scott Brown Vianney Kirkwood MO

Region 6          Patrick Robey Madison Central Madison MS

Region 7          Jeff Baumgartner Sandra Day O’Connor Phoenix AZ

Region 8          John Diatte Valley Christian San Jose CA