Skip to navigation Skip to content Skip to footer

 

NHSBCA Assistant Coaches of the Year

  

1993

 

District 1  Bart DiNardo  Mamroneck  (NY)

District 5  Chic Mancuso  Northwest  (NE)

District 2  Dan Mondelli  Elizabeth  (NJ)

District 6  Jerry Williams  Bishop McGuiness (OK)

District 3  David Joiner  McEachern  (GA)

District 7  Don Lorett  Farmington  (NM)

District 4  Phil Lawler  Naperville Central  (IL)

District 8  Iran Novick  El Dorado  (CA)

1994

 

District 1  Charles Papetti  Archbishop Molloy  (NY)

District 5  Mark Meyer  Thomas Jefferson  (IA)

District 2  David Hess  Cathedral Prep  (PA)

District 6  Pat Nicholson  Lufkin  (TX)

District 3  Ed Williams  Evans  (GA)

District 7  Bob Strachan  Horizon  (AZ)

District 4  Dick Trout  Oak Park/River Forest  (IL)

District 8  Tom Salter  Bishop Amat  (CA)

1995

 

District 1  Richard Leu  Murry Bergtrawm  (NY)

District 5  Kent Bray/Tim Mathison Papillion  (NE)

District 2  Wayne Rice II  Susquenita  (PA)

District 6  Luis Venitucci  Elkins  (TX)

District 3  Scott Sundermeier  Coconut Creek  (FL)

District 7  Harold Bull  McClintock  (AZ)

District 4  Harold Severns  New Trier  (IL)

District 8  Doug Domene  Esperanza  (CA)

1996

 

District 1  Mike Robinson  Lakeland  (NY)

District 5  John Stella  Omaha South  (NE)

District 2  Ralph Lepre  Delcastle Technical  (DE)

District 6  Richie Schuler  Charles Page  (OK)

District 3  Robert Armbruster  Germantown  (TN)

District 7  Kort Miner  Durango  (NV)

District 4  Paul Smith  Moeller  (OH)

District 8  Matt Bodas  Irvine  (CA)

1997

 

District 1  Bill Campbell  Bishop Hendricken  (RI)

District 5  Troy Morris  Blue Valley  (KS)

District 2  Nick Jauschnegg  Arundel  (MD)

District 6  Henry Thames  Floresville  (TX)

District 3  Kenny Palmer  North Cobb  (GA)

District 7  Mike Stell  El Dorado  (NM)

District 4  John Rodriguez  Posser Career Acad  (IL)

District 8  Wayne  Senini  Los Gatos  (CA)

1998

 

District 1  Tony Lombardo  Valley Stream Central (NY)  

District 5  Jim Walker  Hutchinson  (KS)

District 2  Steve Yovich  Union City Area  (PA)

District 6  Wayne Tedder  Bellaire  (TX)

District 3  Danny Burke  J.M. Tate  (FL)

District 7  Tigi Verdugo  Morenci  (AZ)

District 4  Kenneth Fullman  Harlan  (IL)

District 8  Bruce Carmichael  Santa Teresa (CA)

1999

 

District 1  Ralph VanNostrand Pinkerton Academy (NH)

District 5  Howard Bell  Glendale  (MO)

District 2  Lenny Deprospo  Bishop Eustace  (NJ)

District 6  Barry Lueders  Conway  (AR) 

District 3  Wayne Reames  Mauldin  (SC)

District 7  Vaughn Marietta  Taylorville  (UT)

District 4  Ed Redmond Roberto Clemente Acad (IL)

District 8  Pete Ness  David Douglas  (OR)

2000

 

District 1  Ernest Robinson  Lakeland  (NY)

District 5  Don Garner  Branson  (MO)

District 2  Bruce Davidson  Jefferson  (WV)

District 6  Raissa Cecchini  Barbe  (LA)

District 3  John Hackett  St. Thomas Aquinas  (FL)

District 7  Charlie Webb   Corona del Sol  (AZ)

District 4  Lou Brunswick  Bellefontaine  (OH)

District 8  Joe Unden  El Capitan  (CA)

2001

 

District 1  Bob Caputo  Iona Prep  (NY)

District 5  Snap Leitner  Cretin-Derham  (MN)

District 2  Brian Fuller  McDowell  (PA)

District 6  Steve Holleman  Owasso  (OK)

District 3  Kip McLeod  Lowndes  (GA)

District 7  Mike Stoker  Durango  (NV)

District 4  Tony Cleveland  Bishop Watterson  (OH)

District 8  Jim Wesner  Santa Tersea  (CA)

2002

 

District 1  Robert Lowman  Manaroneck  (NY)

District 5  Curt Yaeger  Jefferson City  (MO)

District 2  Fred Rodrigues  Riverside Baptist  (MD)

District 6  Mark Jelks  Pine Bluff  (AR)

District 3  Steve Rogers  Southridge  (FL)

District 7  Barry Whiaker  Silverado  (NV)

District 4  Ken Dobson  Lockport  (IL)

District 8  Dave Edwards  Villa Park  (CA)

2003

 

District 1  Michael Mauro  Tottenville  (NY)

District 5  Bob Garrett Ladue Horton Watkins(MO)

District 2  Tracy Scott  Bruamfield Wayne  (WV)

District 6  Matt Melson  Rogers  (AR)

District 3  Tom Heyes  Fuguay-Varina  (NC)

District 7  Mark Miller  Chaparral  (AZ)

District 4  Danny Thompson  Blissfield  (MI)

District 8  Jim Doyle  LaQuinta  (CA)

 

 

2004

 

 

District 1  Bill Gray  Geroge Stevens Academy  (ME)

District 5  Ben Baier  Blue Springs South (MO)

District 2  Bill Chichester  Thomas Stone  (MD)

District 6  Todd Boyer  Shawnee   (OK)

District 3  David Richardson  McEachern   (GA)

District 7  Ed Kurakazu  Brophy Prep  (AZ)

District 4  Donald “Butch”  Markelz  Lockport  (IL) 

District 8  Mark Noble  El Capitan  (CA)

2005

 

District 1  Ron Darling Sr  St. John’s  (MA)

District 5  Mark “Pete” Jett  Owensville  (MO)

District 2  Mike Peden  Salesianum  (DE)

District 6  Thomas Loria  Humble  (TX)

District 3  Benjamin Stein NW Rankin  (MS)

District 7  Mike Sells Eldorado (NM)

District 4  Chuck Rinkes  Warsaw Riverview  (OH)

District 8  Myron Pine  Garden Grove  (CA)

2006

 

District 1  Bill Quibley  Chicopee Compreh HS, (MA)

District 5   Eddie Sawvill Wilton HS (IA)

District 2  Justin Counts James Madison HS  (VA)

District 6   Uel Edwards Sperry HS (OK)

District 3  Gordon Swordsman Etowah HS (GA)

District 7   Bob Weinheirmer Boulder Creek (AZ)

District 4  Phil Lawler Naperville HS (IL)

District 8   Andy Calbreath Yucaipa HS (CA)

2007

 

District 1  Ron Westmoreland Portsmouth HS (RI)

District 5  Kelly Zane  Maize HS (KS)

District 2  Pat McNair  St. Johns HS (DC)

District 6  Lanny Williams Brenham HS (TX)

District 3  Philip Smith Christian Brothers HS (TN)

District 7  Jim Foster McClintock HS (AZ)

District 4  Mike Ulring  Dublin Coffman HS (OH)

District 8  Kevin Clancy  Esperanza HS (CA)

2008

 

District 1 Nick Carbone Geo. Washington HS  (NY)

District 5  Dave Maurer Hutchinson HS (KS)

District 2 Dave Elders/Kevin Long Polytech HS (DE)

District 6  Dave Walsh Santa Fe HS (OK)

District 3 Brent Patterson Cullman HS (AL)

District 7  Rob Hicks La Cueva HS (NM)

District 4 Darrell Parks Millard West HS (NE)

District 8  Matt Nuez Lakewood HS (CA)

2009

 

District 1 John Lynch Boston College HS (MA)

District 5 Bill Friedel Fort Zumwalt South HS (MO)

District 2 Jeff Nolan Paul IV HS (VA)

District 6 Rod Richardson Putnam North HS (OK)

District 3 Daryl Zarbnisky Pope HS (GA)

District 7 Shawn Smith Winslow HS (AZ)

District 4 Andy Noblitt Jasper HS (IN)

District 8 Jeff Baumback Wilson HS (CA)

2010

 

District 1 Scott Farris Reading Memorial (MA)

District 5 Charlie Castle Holden Senior HS (MO)

District 2 Larry Cooper Martinsburg HS (WV)

District 6 Hayden Cox Petal HS (MS)

District 3 Howard Stein Flanagan HS (FL)

District 7 Derek Martin Piedra Vista HS (NM)

District 4 Jim Nohos Andrean HS (IN)

District 8 Justin Parnell Elk Grove HS (CA)

2011

 

Region 1 William Herdiech Greenfield HS (MA)  

Region 5 Donne Wall St. John Vianney HS (KS)

Region 2 George Brumfield Cabell Midland HS (WV)

Region 6 Patrick Ezell Petal HS (MS)

Region 3 Joe Brautigam Alonso HS (FL)

Region 7 Tom Pagel Mesa HS (AZ)

Region 4 Brett Windmiller Ft. Wayne Carroll HS (IN)

Region 8 Aaron Svarthumle Westview HS (OR)

2012

 

Region 1 Joe Veo Hudson HS (MA)

Region 5 Mike Nickelson Potosi HS (MO)

Region 2  Doug Eitelman Concord HS (DE)

Region 6 Robert Jackson A & M Consolidated (TX)

Region 3  Ric Butner  Archbishop McCarthy HS (FL)

Region 7 Ray Chavez Rio Ranch HS (NM)

Region 4  Scott Sutherland Dublin Coffman HS (OH)

Region 8 Rob Reiter Cathedral Catholic HS (CA)

 

 

2013

 

Region 1 Glen dePontbrian Bridgewater-Rayham (MA)

Region 5 Justin Schmidt Francis Howell HS (MO)

Region 2  Andrew Baird James Madison HS (VA)

Region 6 Shane Graves The Woodlands HS (TX)

Region 3  Eddie Doyle Lake Brantley HS (FL)

Region 7 Scott Summer Bingham HS (UT)

Region 4  A.J. Gray Ross HS (OH)

Region 8 P.J. Shaw Harvard-Westlanke HS (CA)

 

 

2014

 

Region 1 Thomas Donnellan Newton HS (MA)

Region 5 Jeff Bazat Rock Bridge HS (MO)

Region 2 Frank Gatto Steinert HS (NJ)

Region 6 Reagan Moczygemba Regan HS (TX)

Region 3 Noel Figueroa Flangan HS (FL)

Region 7 Keith Brown Mt View HS (AZ)

Region 4 Tony Cleveland Coffman Dublin HS (OH

Region 8 Fred Pudrith Chatsworth HS (CA)

 

 

2015

 

Region 1 Vincent Melendez Greenfield HS (MA)

Region 5 Dick Gaughran Chanhassen HS (MN)

Region 2 Ken Cross Jefferson HS (WV)

Region 6 Mike Fathery  Memorial HS (TX)

Region 3 Brayan Valencia Archbishop McCarthy (FL)

Region 7 Mike Spears Hamilton HS (AZ)

Region 4 Mike Royer Biship Watterson HS (OH)

Region 8 Richard Awenders Capistrano Valley (CA)

 

 

2016

 

Region 1 Gary Stockbridge Medfield HS (MA)

Region 5 Charlie Mohr MIC Day School (MO)

Region 2 Fred Pinch St. Ablans School (DC)

Region 6 Oscar Valenzuela Harlandale HS (TX)

Region 3 Von David Sterzbach Douglas HS (FL)

Region 7 Jay Holmstead American Fork HS (UT)

Region 4 Chet Lines Plainfield South HS (IL)

Region 8 Jim Willie Lake Stevens HS (WA)

 

 

2017

 

Region 1 Pete Donah Agawam HS (MA)

Region 5 J.R. Simmons Jefferson City HS (MO)

Region 2 Michael Marsh Chesapeake HS (MD)

Region 6 Herb Espinosa Wimberley HS (TX)

Region 3 Jason Stettner Archbishop McCarthy HS (FL)

Region 7 Steve coffey Salpointe Catholic HS (AZ)

Region 4 Terry Ayers St. CharlesNorth HS (IL)

Region 8 Patrick O’Connor Mountainview HS (WA)

   
   

2018

 

Region 1 John Lynch Boston College Chestnut Hill MA

Region 5 Chris Fasnacht Minnetonka Minnetonka MN 

Region 2 Terry Terrill Riverdale Baptist Upper Marlboro MD

           2 Tim Williams Page County Shenandoah VA

Region 6 Jacob Clay Brock Brock TX

Region 3 Justin Bishop Parkview Lilburn GA

Region 7 Mike Letofsky Legacy Broomfield CO

Region 4 Bob Brenning Olentangy Liberty Powell OH

Region 8 Richard “Goose” Awendar Capistrano Valley Mission Viejo CA